قیمت ورق استیل

قیمت ورق استیل به چه فاکتورهایی بستگی دارد ؟ مانند بسیاری از قطعات و کالاها باید بدانید که قیمت ورق استیل روز

توسط KETABKHOOOON در 27 شهریور 1401

قیمت ورق استیل به چه فاکتورهایی بستگی دارد ؟

مانند بسیاری از قطعات و کالاها باید بدانید که قیمت ورق استیل روز به ‌روز فرق می کند. عوامل زیادی روی تغییر قیمت این محصول تاثیر می گذارد. بر همین اساس شما اگر قصد خرید این محصول را دارید باید در مورد هر یک از عواملی که روی قیمت محصول تاثیر می گذارد اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. توجه داشته باشید که ورق های استیل را در دسته بندی های متفاوت تولید می‌ کنند. هر یک از آنها دارای ویژگی ها و ابعاد خاصی هستند. بر همین اساس پیش از بررسی قیمت این محصول باید در مورد ویژگی ها و مشخصات آن اطلاعات کافی کسب نمایید. برخی از مهمترین مواردی که تاثیر زیادی روی قیمت ورق های استیل می گذارند را در ادامه معرفی می کنیم.

معرفی مواردی که روی قیمت ورق استیل  تاثیر دارد

از جمله مواردی که تاثیر زیادی روی قیمت ورق استیل دارند عبارت هستند از :

1. نرخ ارز

 نرخ ارز از جمله مواردی که شمار می‌ رود که تاثیر زیادی روی قیمت خرید ورق استیل دارد. بسیاری از ورق های استیل وارداتی هستند. به همین دلیل این محصول را در دسته بندی کالاهای وارداتی قرار خواهند داد. بسیاری از کالاهایی که وارداتی هستند را به عنوان کالاهایی می شناسند که تحت تأثیر قیمت دلار خواهند بود. نوساناتی که مربوط به قیمت دلار است روی قیمت ورق های استیل اثر دارد. البته باید بدانید که نوسانات قیمت دلار روی  بیشتر کالاها تاثیر می گذارد. اما از آنجایی که ورق های استیل وارداتی هستند تاثیرات آن مضاعف می باشد. در این چند سال با وجود تحریم‌ ها نوساناتی که مربوط به قیمت این محصول می باشد زیادتر شده است. شما می توانید با کارشناسان فروشگاه آهن هایپر در مورد نوسانات قیمت دلار که روی هزینه خرید ورق استیل تاثیر می گذارد مشورت کنید.

2. نرخ نیکل

نرخ نیکل یکی دیگر از فاکتورهایی است که تاثیر زیادی روی قیمت ورق استیل می گذارد. در واقع باید بدانید که یکی از مهم ترین متریال های اولیه تولید ورق استیل، نیکل است. نیکل به عنوان مواد اولیه وارداتی شناخته می ‌شود که قیمت آن به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. زمانی که قیمت نیکل بالا برود ورق ها نیز قیمت شان بیشتر می‌ شود. بسیاری از ورق های استیل که در بازار ایران وجود دارند از کشور کره، چین، تایوان و هند وارد می گردند. بر همین اساس باید هزینه واردات مواد اولیه ورق های استیل را به خوبی بررسی کنید.

3. ضخامت ورق و قیمت خرید ورق استیل

میزان ضخامت ورق استیل یکی دیگر از فاکتورهایی است که روی قیمت ورق استیل تاثیر زیادی می گذارد. در واقع باید بدانید باید فرآوری که جهت تولید این محصول انجام می‌ شود ضخامت آن را تعیین می کند. قیمت هر یک از ورق های استیل نسبت به ورق هایی که ضخامت شان پایین تر است بیشتر می باشد. در واقع باید بدانید که ورق های استنلس استیل در بازار زیاد هستند. هر یک از آنها کاربردهای خاصی دارند. کاربرد خاص آنها به ضخامت شان بستگی خواهد داشت. به طور معمول ضخامت این محصول از دو میلیمتر تا ۱۳۰ میلی متر می باشد. ابعاد متفاوتی از این محصول را در بازار وارد می‌ کنند. هر یک از ورق ها قیمت ویژه خودشان را دارند. جهت استعلام قیمت ابعاد متفاوت ورق ها می توانید با کارشناسان شرکت آهن هایپر تماس بگیرید.

4. هزینه های پنهان مواد اولیه

 هزینه های پنهان مواد اولیه یکی دیگر از مواردی می باشد که روی قیمت خرید ورق های استیل تاثیر می گذارد. عناصر پایه خاصی را برای تولید این محصول به کار گرفته می‌ گیرند و در دسته بندی های متفاوتی قرار می دهند. کروم، آهن و کربن از جمله عناصری هستند که موجب تشکیل ورق های استیل می شوند. اگر هزینه آشکار و پنهان هر یک از این مواد افزایش و کاهش یابد، روی قیمت ورق تاثیر می گذارد. در ساخت این محصول از مواد خام کمتری استفاده می ‌کنند. مواد اولیه ای برای تولید این محصول به کار گرفته می ‌شوند بازیافت شده هستند. افزایش هزینه ‌های مربوط به مواد اولیه و مراحلی که برای تولید ورق است روی قیمت نهایی محصول تاثیر زیادی می گذارد.

5. عرضه و تقاضا و قیمت خرید ورق های استیل

 عرضه و تقاضا از جمله مواردی هستند که روی قیمت خرید ورق های استیل تاثیر زیادی می‌ گذارند. تعادل بازار باید به گونه ‌ای باشد که بین تقاضا و عرضه تعادل ایجاد گردد .اگر عرضه خرید محصول از تقاضا بیشتر شود قیمت خرید محصول کمتر خواهد شد. اما اگر تقاضای افراد بالا برود ولی عرضه پایین تر باشد هزینه خرید محصول افزایش پیدا خواهد کرد. در این چند دهه اخیر کاربردی که مربوط به این محصول می باشد بیشتر شده است. به همین دلیل هزینه خرید آن تا حدودی افزایش پیدا کرده است. بهتر است به خوبی بدانید که ورق های استیل قابلیت بازیافت دارند. به همین دلیل برای محیط زیست اهمیت زیادی خواهند داشت. بازیافت این محصول یکی از مهم‌ ترین مزیت های آن به شمار می ‌رود.

6. هزینه های حمل و نقل

 هزینه حمل و نقل یکی دیر از مواردی است که روی قیمت ورق استیل تاثیر زیادی می ‌گذارد. در بسیاری از موارد افراد هزینه هایی که مربوط به حمل و نقل می باشد را در نظر نخواهند گرفت. هزینه حمل و نقل هر یک از کالاهای وارداتی را به سه دسته تقسیم بندی می کنند. یکی از دسته بندی ها مربوط به حمل دریایی است. دسته بندی دیگر مربوط به حمل بار از قسمت گمرک می ‌باشد. دسته بندی دیگر مربوط به انتقال بار است. در هر یک از سه مورد هزینه‌ هایی که برای جابجایی بار در نظر گرفته می شود را همراه با نیروی انسانی باید بررسی کنید. زمانی که هزینه ها بالاتر بروند دستمزد نیروی کار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

7. کارخانه تولیدی و قیمت خرید ورق های استیل

 برند تولیدی یکی دیگر از مواردی است که روی قیمت ورق استیل تاثیر زیادی می‌ گذارد. کارخانه های زیادی هستند که تولید این محصول را بر عهده دارند. هر یک از این کارخانه‌ ها استانداردهای خاصی را جهت تولید محصول رعایت می کنند. روش تولید هر یک از کارخانه ها روی قیمت نهایی محصول تاثیر زیادی می گذارد. بنابراین این نکته را هم زمان پرداخت هزینه باید در نظر داشته باشید. 

آخرین مطالب