فرانسه محقق برنده دسترسی به رئيس جمهور سابق در نسل کشی رواندا فایل

1 / 3

رئیس جمهور فرانسه فرانسوا میتران و رواندا همتای Juvenal Habyarimana در کیگالی در دسامبر 1984

رئیس جمهور فرانسه فرانسوا میتران و رواندا همتای Juvenal Habyarimana در کیگالی در دسامبر 1984 (AFP Photo/ژرژ GOBET)

پاریس (AFP) – یک محقق فرانسوی برنده تمدید نبرد قانونی جمعه برای دسترسی به رئیس جمهور سابق فرانسوا میتران آرشیو در سال 1994 در رواندا نسل کشی که در آن کیگالی متهم فرانسه از داشتن نقش داشته است.

وزیر تعاون کار و اداری دادگاه, شورای دولتی حکومت اسناد اجازه می دهد محقق و نویسنده فرانسوا Graner “را برای ریختن به نور در یک بحث است که یک ماده از منافع عمومی”.

این اسناد شامل یادداشت های نوشته شده توسط رئیس جمهور و مشاوران و دقیقه از جلسات دولت است.

حاکم است و آخرین فصل در اختلاف بین فرانسه و رواندا پس از نسل کشی که در آن برخی از 800000 نفر عمدتا از اقلیت توتسی اما همچنین متوسط Hutus بودند قتل عام در 100 روز از خشونت های قومی متعهد عمدتا توسط افراطیون هوتو.

پیش از نسل کشی سالگرد 20th باشد در سال 2014 رئیس جمهور رواندا پل Kagame متهم پاریس از داشتن یک “نقش مستقیم” در ترور رئیس جمهور وقت Juvenal Habyarimana یک هوتو که موجب قتل عام.

“توتسی” رهبر گفت: فرانسه در Habyarimana را “اعدام” برخی می گویند در یک حرکت به استوک ضد توتسی کرد.

در نوامبر سال 2016 کیگالی راه اندازی یک پرس و جو به اتهام نقش 20 مقامات امنیتی فرانسه در نسل کشی.

– ‘پیروزی’ به صورت تاریخچه –

فرانسه همواره با رد این اتهامات و سال گذشته رئیس جمهور امانوئل پاکسازی اعلام کرد که ایجاد یک پانل از مورخان و محققان را به ادعا.

Graner که منتشر کرده است به طور گسترده ای در نسل اول درخواست دسترسی به میتران اسناد در سال 2015, سال دولت تحت آن فرانسوا اولاند رئیس جمهور محرمانه archives در رواندا برای دوره 1990-95.

اما محقق درخواست رد شد باعث او را به فایل چالش های قانونی شکست خورده اند که تا به حال با دادگاه رعایت قانون حفاظت از ریاست جمهوری archives 25 سال پس از یک رهبر مرگ است.

در مورد میتران که در سال 1996 آنها را تبدیل به موجود در 2021.

“حفاظت از اسرار دولتی باید متعادل در برابر منافع اطلاع رسانی عمومی در مورد وقایع تاریخی” شورای دولتی حکومت.

“این یک پیروزی برای قانون بلکه برای تاریخ” Graner وکیل پاتریس Spinosi به خبرگزاری فرانسه گفت.

“محققان مانند آقای Graner قادر خواهد بود برای دسترسی به رئیس جمهور میتران آرشیو به منظور به طور کامل درک فرانسه نقش در رواندا در سال 1994 و 1995,” او گفت:.

– ‘اشتباهات جدی از قضاوت’ –

Graner متعلق به گروه حقوق Survie (“بقا”) است که قول به “روشن دخالت فرانسه در رواندا قبل و در طول نسل کشی است.”

فرانسه و رواندا روابط ضربه یک نقطه کم در سال 2006 پس از یک قاضی توصیه می شود Kagame بود تحت پیگرد قانونی توسط سازمان ملل متحد-حمایت دادگاه بیش از سال 1994 قتل Habyarimana.

رواندا رئیس جمهور بود که به رهبری “توتسی” نیروی شورشی که در نهایت سرنگونی رژیم نسل کشی هوتو رژیم قطع روابط با فرانسه به مدت سه سال.

نقطه عطف آمد در سال 2010 زمانی که نیکولا سارکوزی اذعان کرد در سفر به کیگالی که در فرانسه ساخته شده بود “اشتباهات جدی از قضاوت” در رواندا.

در حالی که در حال سقوط کوتاه از عذرخواهی در آن دیده می شد به عنوان دستیابی به موفقیت در رواندا.

اما فرانسه را درک پا کشیدن روی آوردن نسل کشی مظنون به زندگی در کشور به عدالت است و تشدید تنش.

در مه 16, نسل کشی ادعایی سرمایه, Felicien Kabuga دستگیر شد در خانه اش در پاريس پس از یک چهارم از یک قرن در اجرا.

در ژوئن 3, پاریس دادگاه تایید انتقال او به سازمان ملل متحد برای محاکمه در آروشا ،

فرانسه-رواندا سابق هتل راننده کلود Muhayimana تنظیم شده است برای رفتن به دادگاه در پاریس در ماه فوریه سال آینده به اتهام داشتن حمل و نقل شبه نظامیان هوتو به سایت های که در آن قتل عام انجام شد.

در دو نسل کشی در رواندا محاکمه به این نتیجه رسیدند در فرانسه یک افسر سابق در گارد ریاست جمهوری پاسکال Simbikangwa داده شد 25-جمله در سال 2014 در حالی که Octavien Ngenzi و تیتو Barahira دو شهرداران سابق دریافت احکام زندگی در سال 2016.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de