نقطه افزایش قیمت خودرو در آبان 99

هرچند که افزایش قیمت‌های ناگهانی و غیر منطقی خودرو در بازار امروز ایران چندان جایی در اخبار روز ندارند، اما زمانی که بحث به کاهش قسمت هرچند اندک می‌رسد، تیتر همه خبر‌ها افت شدید قیمت خواهد بود. قیمت روز خودرو برای کسانی که از این طریق کسب درآمد می‌کنند و یا به طور روزانه در این بازار حضور دارند بسیار اهمیت دارد. چرا که این قیمت خودرو است که می‌تواند در یک روز چنین افرادی را به عرش رسانده و یا به زمین بزند.

هرچند کاهش قیمت روز خودرو در برابر افزایش‌های ناگهانی آن به قدری جزئی است که بیشتر شبیه به یک استراحت کوتاه برای بازگشت به دوران اوج است. کاهش قیمتی ده تا سی میلیون تومانی که هرچند در زبان بزرگ به نظر می‌رسد، اما هنگامی که در کنار افزایش قیمت‌های صد تا سیصد میلیون تومانی قرار می‌گیرد، مانند یک فنجان در برابر فیل است. با این حال کارشناسان به محض مشاهده این شیب نزولی بیکار ننشسته و به تحلیل علت‌های آن پرداخته‌اند. کاهش قیمتی که هرچند مدت زیادی دوام نداشت، اما بسیاری از افراد با شنیدن این خبر شوکه شده و صف‌های طولانی فروش برای جلوگیری از ضرر بیشتر تشکیل شد. در این مقاله از همراه مکانیک قصد داریم تا به بررسی علت این کاهش قیمت روز خودرو در بازار ایران بپردازیم. عللی که شاید چندان هم تابع شرایط داخلی نبوده و از جای دیگری آب می‌خورند.

در این مقاله از همراه مکانیک میخواهیم به سراغ کارشناسانی برویم که به دنبال علت کاهش قیمت خودرو نیستند و بجای اتلاف وقت برای چرایی این موضوع، بدنبال برگرداندن قیمت خودرو به قیمت واقعی آن هستند. در واقع این کارشناسان میخواهند از این شرایط برای شکستن یک سنت دیرینه استفاده کرده و آبان ۹۹ را نقطه پایانی برای سیاست‌های غلط دولت برای مقابله با افزایش قیمت خودرو اعلام کنند.

سیاست نرخ‌گذاری دستوری، عامل اصلی سودرسانی به دلالان در بازار خودرو

هنگامی که استارت گرانی خودرو زده شد و قیمت خودرو بدون ترمز در حال افزایش بود، دولت تلاش زیادی برای ایستادن مقابل این روند انجام داد و تصمیمات مختلفی را نیز اتخاذ کرد. تصمیماتی که با هدف توقف دائمی رشد قیمت خودرو گرفته شدند، تنها مدت کوتاهی توانست تاثیرگذار باشند. پر واضح است کسانی که در این آشفته بازار سود فراوانی کسب کنند، به این میدان را واگذار نکرده و زیر بار کاهش سود خود نخواهند رفت.

یکی از علل اصلی که باعث شده دلالان بازار خودرو را به عنوان یک مکان مناسب برای رسیدن به سود بیشتر انتخاب کنند، اختلاف قیمتی است که میان قیمت تمام شده کارخانه و قیمت خودرو در بازار وجود دارد. هرچند که همواره خودروسازان به عنوان یکی از متهمان ردیف اول در افزایش قیمت خودرو معرفی می‌شوند، اما باید گفت که این صنعت نیز مانند سایر صنایع تولیدی در ایران برای دسترسی به مواد اولیه خود با مشکلات اساسی مواجه است. به ویژه که کشورهای اروپایی نیز بعلت تحریم ها قراردادهای خود را با این خودروسازان لغو کرده و بازار ایران را رها کرده‌اند. اما از دید بسیاری افراد جبران این خسارت از جیب مردم کار شایسته‌ای نیست.

میتوان گفت که قیمت خودرو در کارخانه با آن چیزی که در بازار فروخته می‌شود، تفاوت خیلی زیادی دارد. درواقع قیمت واقعی خودرو همان چیزی است که خودروسازان در قرعه‌کشی‌های خود اعلام می‌کنند. اما این واسطه‌ها هستند که قیمت خودرو را در بازار تا حد خیلی زیادی افزایش می‌دهند. به همین علت است که خودروسازان تمایل زیادی به تولید خودرو نداشته و در نتیجه تعادلی میان عرضه و تقاضا در این بازار وجود ندارد.

حال که قیمت خودرو اندکی کاهش پیدا کرده و تا حدی در پیمودن این شیب تند به نفس نفس افتاده است، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بهترین زمان برای کم کردن فاصله میان قیمت خودرو در کارخانه و بازار همین زمان است. در زمان گرانی خودرو، متوقف کردن این موضوع می‌توانست ضرر زیادی را به تولیدکننده و مصرف‌کننده وارد کند. اما در زمانی که قیمت خودرو در بازار رو به کاهش است، می‌توان این فاصله قیمتی را کم کرد. به این ترتیب سود اصلی از فروش خودرو به دست خودروسازان خواهد رسید و با تزریق در صنعت خودرو، جان تازه‌ای به آن خواهد بخشید.

حال چگونه می‌توان از قیمت خودرو اطلاع پیدا کرد؟

شاید برای بدست آوردن قیمت خودرو به سایت ها و نرم افزارهای مختلفی برخورد کرده باشید که قیمت خودرو را در بازار و کارخانه به صورت لحظه‌ای و آنلاین اعلام می‌کنند.اما همه این منابع قابل اعتماد نبوده و حتی بعضا به نفع دلالان قیمت خودرو را اعلام مینمایند. اما سایت و نرم افزار همراه مکانیک یک بستر آنلاین قابل اعتمادی برای بدست آوردن قیمت خودرو های صفر و دسته دوم است. این سرویس برای افرادی که قصد فروش خودرو خود را دارند بسیار مناسب است، به این ترتیب که شما می‌توانید مشخصات خودروی خود مانند مدل، سال ساخت، تعویض قطعه، رنگ‌شدگی و سایر اطلاعات مورد نیاز را وارد سایت همراه مکانیک کرده و از قیمت دقیق آن مطلع شوید. و حتی اگر قصد خرید خودرو را دارید نیز می‌توانید از خدمت تعیین قیمت خودرو همراه مکانیک برای اطلاع از حدود قیمتی خودرو مورد نظرتان استفاده کنید. در اینجا ابزار آنلاین شما می‌توانید مشخصات خودروی خود را به طور جز به جز در اختیار این سرویس قرار داده و در کسری از ثانیه از قیمت دقیق آن اطلاع پیدا کنید.

دانلود رایگان مقاله

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurmahtml nullednulled themesMobil Ödeme Nakite Çevirme