چین برنده رقابت برای کنترل ارزشمندترین دارایی قرن بیست و یکم – RT DE است


17 دسامبر 2021، 8:17 ب.ظ.

مطالعه جدید مرکز امنیت بین‌المللی بلفر که پیشرفت‌ها و توانایی‌های فناوری ایالات متحده را با چین مقایسه می‌کند، خواندنی نگران‌کننده است و نشان می‌دهد که چرا تخمین‌های بسیاری از کارشناسان نادرست ارزیابی شده‌اند.

تفسیر نورمن لوئیس

گزارش مرکز بلفر در دانشگاه هاروارد با عنوان «رقابت بزرگ فناوری» نتیجه می‌گیرد که چین نه تنها پیشرفت‌های فن‌آوری قابل‌توجهی داشته است که آن را به یک «رقیب طیف کامل» تبدیل کرده است، بلکه چین در موقعیت خوبی برای تسلط بر آینده است. در کمتر از یک ربع قرن، رهبری تکنولوژیک پیشرو آمریکا در جهان پاک شده است. چین با تولید حدود 250 میلیون کامپیوتر، 25 میلیون خودرو و 1.5 میلیارد گوشی هوشمند در سال 2020، ایالات متحده را به عنوان تولید کننده پیشرو در فناوری پیشرفته در جهان پشت سر گذاشته است. اما چین علاوه بر تبدیل شدن به یک قطب تولید قدرتمند، تقریباً در همه زمینه ها پیشرو است. فن آوری هایی مانند گراهام آلیسون (همکار نویسنده گزارش بلفر) و اریک اشمیت (مدیر عامل سابق گوگل) در تفسیری بر مجله ی وال استریت چین ممکن است به زودی در برخی از فناوری های اساسی قرن بیست و یکم – هوش مصنوعی (AI)، نیمه هادی ها، بی سیم 5G، علوم کوانتومی، بیوتکنولوژی و انرژی سبز، رهبر جهانی شود.

تحریم المپیک پکن توسط واشنگتن بی پاسخ نخواهد ماند

این اتفاق قابل توجهی است که اکثر کارشناسان غربی در استکبار خود آن را ممکن نمی دانستند. به عنوان مثال، یک گزارش دانشگاه هاروارد اشاره می کند که آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی در سال 1999 اعلام کرد که ایالات متحده با “سیستم منحصر به فرد قدرتمند خود برای ایجاد دانش جدید و استفاده از آن به نفع همه” تنها سیستمی است که مجرد. بزرگترین عامل محرک برای قرن بیست و یکم باقی خواهد ماند.

گزارش هاروارد همچنین به یاد می آورد که چگونه مجله تایم در نسخه ویژه خود Beyond 2000، استدلال می کند که “چین نمی تواند در قرن بیست و یکم به یک غول صنعتی تبدیل شود. جمعیت آن بسیار زیاد و تولید ناخالص داخلی آن بسیار کوچک است.” ویلیام کربی، کارشناس چینی، که منعکس کننده نظر غالب همه کارشناسان در آن زمان است، گفت: بررسی کسب و کار هارواردکه “چین تا حد زیادی یک کشور حفظ بر اساس قوانین است”، که فقط می تواند تقلید کند اما نمی تواند اختراع کند. در عصر فناوری اطلاعات، تنها متفکران آزاد – نه مقلدان تحت حاکمیت استبدادی – می توانستند نوآوری کنند. خیلی برای “متخصصان”.

امروزه، همانطور که گزارش هاروارد اذعان می کند، چین مستبد به وضوح از ایالات متحده در کاربردهای عملی هوش مصنوعی – از جمله تشخیص چهره، تشخیص گفتار و فناوری مالی – جلوتر است. این گزارش همچنین نشان داد که چین در سال گذشته 50 درصد از کل رایانه ها و تلفن های همراه در جهان را تولید کرده است. از سوی دیگر، ایالات متحده تنها 6 درصد است. به ازای هر واحد خورشیدی ساخته شده در ایالات متحده، چین اکنون 70 دستگاه تولید می کند، این کشور چهار برابر تعداد خودروهای الکتریکی می فروشد و 9 برابر تعداد ایستگاه های پایه 5G با سرعت شبکه پنج برابر سریعتر از همتایان آمریکایی خود دارد.

موضع چین قطعا نباید اغراق شود. ایالات متحده همچنان در صنعت نیمه هادی که نزدیک به نیم قرن از آن در اختیار دارد و از آن دفاع می کند، موقعیت مسلط دارد. جهت حرکت همچنان بی‌خطا است، چین در دو حوزه مهم دیگر پیش می‌رود: تولید نیمه‌رسانا و طراحی تراشه. چین در حال حاضر در تولید نیمه هادی از ایالات متحده جلوتر است. سهم چین از تولید جهانی از کمتر از 1 درصد در سال 1990 به 15 درصد در حال حاضر افزایش یافته است. در عین حال، سهم ایالات متحده از 37 درصد به حدود یک سوم یعنی 12 درصد کاهش یافته است.

چرا اویغورها دوباره در سرفصل اخبار چین هستند؟

شاخصی از قدرت اصلی و نوظهور چین در پتانسیل علمی آینده آن برای تخصص و نوآوری، سرمایه فکری آن است. چین با جمعیتی بالغ بر 1.4 میلیارد نفر از استعدادها و داده های بی سابقه ای برخوردار است. دانشگاه‌های چین نسبت به همتایان خود در ایالات متحده، دانشمندان کامپیوتر را بسیار بیشتر آموزش می‌دهند. در چین، چهار برابر تعداد دانشجویان با مدرک STEM فارغ التحصیل می شوند [MINT: Mathematik, Informatik, Naturwissenschaft und Technik] از سال 2025 و تا سال 2025، دو برابر تعداد دانشجویان دکترا فارغ التحصیل خواهند شد. در مقابل، تعداد دانشجویان دکترای متولد ایالات متحده در زمینه هوش مصنوعی از سال 1990 افزایش نیافته است. در رتبه بندی بین المللی علم و فناوری در بین دانش آموزان دبیرستانی، چین به طور مداوم در ریاضیات و علوم از ایالات متحده بهتر است – در سال 2018، PISA چین نشان داد که رتبه بندی ریاضیات، علوم و خواندن رتبه اول، در حالی که ایالات متحده رتبه 25 اول است.

سه دهه پیش، از هر بیست دانشجوی چینی که در خارج از کشور تحصیل می کردند، تنها یک نفر به خانه بازگشت. امروز، 80 درصد به چین بازگشته اند، چهار نفر از پنج. و در حالی که ایالات متحده در گذشته از توانایی خود برای جذب استعدادها از سراسر جهان استفاده کرده است، ایالات متحده اکنون در معرض خطر از دست دادن رقابت برای استعدادهای خط مقدم علمی است. مشکل برای ایالات متحده این است که روندهای اصلی نشان می دهد که تقریباً در همه زمینه ها بهتر خواهند بود، از جمله مواردی که امروزه هنوز از مزیت برخوردار هستند.

در نتیجه سیاست ایالات متحده برای محدود کردن پکن: تسلیحات هسته ای چین نشان دهنده یک مسابقه تسلیحاتی جدید است

به عنوان مثال، ایالات متحده در حال حاضر رهبر بلامنازع بیوتکنولوژی، یک رهبر قابل توجه در نوآوری و هفت شرکت از ده شرکت ارزشمند علوم زیستی در جهان است. با این حال، چین اکنون به بیوتکنولوژی به عنوان یکی از حوزه های حیاتی برای توسعه ملی نیز اهمیت می دهد و سرمایه گذاری قابل توجه نیز نشان می دهد که در سراسر طیف کامل تحقیق و توسعه بیوتکنولوژی با رقابت سختی مواجه است. محققان چینی ایالات متحده را در خط مقدم فناوری دستکاری ژن CRISPR تحت فشار زیادی قرار داده اند و حتی در درمان با سلول های CAR T از آن پیشی گرفته اند.

ایالات متحده همچنین یکی از مبتکران اصلی فناوری‌های انرژی سبز و جدید در دو دهه گذشته بوده است. اما امروز، چین تولیدکننده، مصرف‌کننده و صادرکننده این فناوری‌ها در جهان است و در حال تثبیت انحصار خود در زنجیره‌های تامین انرژی سبز آینده است. مهمتر از آن، چین تقریباً انحصار بسیاری از اجزای حیاتی مورد نیاز برای پنل‌های خورشیدی، باتری‌ها و سایر فناوری‌های سبز را دارد. اینها شامل لیتیوم شیمیایی (50 درصد تولید جهانی)، پلی سیلیکون (60 درصد)، فلزات خاکی کمیاب (70 درصد)، گرافیت طبیعی (70 درصد) و پالایش عناصر کبالت (80 درصد) و عناصر خاکی کمیاب (90 درصد) است. . ). و جایی که چین در داخل کشور فاقد منابع است، چین آنها را در خارج از کشور فراهم کرده است.

بنابراین گزارش بلفرت زنگ خطری برای ایالات متحده و غرب است. وی تاکید کرد که چین اکنون یک قدرت اقتصادی بزرگ است که قادر به تسلط بر آینده علمی و فناوری است. جای تعجب نیست که آلیسون و اشمید مقاله خود را در این مقاله منتشر کردند مجله ی وال استریت بنابراین با یک هشدار جدی پایان دهید: “اگر ایالات متحده نتواند یک واکنش ملی سازماندهی کند، مشابه بسیجی که منجر به فن آوری هایی شد که جنگ جهانی دوم را رقم زد، چین ممکن است به زودی فناوری های آینده را در اختیار داشته باشد و فرصت هایی که آنها ایجاد می کنند غالب شود.”

این بار ممکن است حق با کارشناسان باشد. و به نظر می رسد که این “آینده” قبلاً اتفاق افتاده است.

RT DE به دنبال طیف وسیعی از نظرات است. مشارکت مهمانان و نظرات نباید منعکس کننده دیدگاه تیم تحریریه باشد.

از انگلیسی ترجمه شده است.

نورمن لوئیس نویسنده، مدرس و مشاور در زمینه نوآوری و فناوری است و اخیراً مدیر شرکت PriceWaterhouseCoopers بوده است، جایی که او خدمات جمع سپاری نوآوری را ساخته و مدیریت می کند. زیر توییت کرد @Norm_Lewis

بیشتر در مورد موضوع – «دیپلماسی تحریک آمیز» تایوان علیه چین می تواند نتیجه معکوس داشته باشد
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

دانلود رایگان مقاله