از موزه را به مسجد: رئیس جمهور ترکیه در حال تبدیل شدن استانبول یاد ایاصوفیه

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان دوباره تبدیل استانبول ایاصوفیه به مسجد جمعه ساعت بعد از دادگاه حکم داد که یک

توسط KETABKHOOOON در 22 تیر 1399

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان دوباره تبدیل استانبول ایاصوفیه به مسجد جمعه ساعت بعد از دادگاه حکم داد که یک دهه 1930 تصمیم گیری را به یاد ساختمان را به یک موزه غیر قانونی بوده است.

اردوغان گفت: در یک فرمان به اشتراک گذاشته شده در توییتر که او تا به حال دست شکوه گنبد ساختمان بیش از به دولت در اداره امور مذهبی به آن را باز کنید تا به بندگان.

به زودی پس از تصمیم دولت رسانه ای پخش ویدئو از جمعیت تجمع در خارج از ششم قرن ساختار.

تصویر: رئیس جمهور رجب طیب اردوغان بازديد ایاصوفیه در سال 2018 است. (کیهان اوزر / ایسنا فایل)

پیش از آن در یک پیروزی بزرگ برای رئیس جمهور محافظه کار اسلامی در دستور کار ترکیه بالاترین دادگاه اداری انداخت و وزن خود را در پشت یک حرکت آورده توسط یک گروه مذهبی ابطال 1934 حاکم است که تبدیل این ساختمان به موزه.

اردوغان پیشنهاد کرده بود بازگرداندن میراث جهانی یونسکو به یک مسجد قرار دادن تقریبا 1500 در-سال-ساختمان قدیمی در مرکز مبارزه بین کسانی که می خواهند برای حفظ ترکیه سکولار ریشه و رئیس جمهور آرمان.

در یک سخنرانی تلویزیونی آدرس به ملت اردوغان گفت: اولین نماز داخل Hagia Sofia برگزار خواهد شد در تاریخ 24 ژوئیه.

"من تاکید است که ما باز خواهد شد ایاصوفیه به عبادت به عنوان یک مسجد با حفظ شخصیت خود از انسانیت مشترک میراث فرهنگی," او گفت:, و اضافه کرد که آن بود که ترکیه حق حاکمیت به تصمیم بگیرند که چه ساختمان استفاده می شود برای.

رد این ایده است که او تصمیم تصمیم را جلوگیری از ادیان مختلف از آینده هم گفت: "مثل همه ما دیگر مساجد درهای ایاصوفیه باز خواهد شد به تمام مردم محلی و یا خارجی مسلمانان و غیر مسلمانان است."

ایاصوفیه بود بیزانس امپراتوری اصلی کلیسای جامع قبل از آن تغییر به یک مسجد در زیر عثمانی فتح استانبول است. تحت مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار ترکیه مدرن جمهوری اسلامی در قرن 20 آن را تبدیل به یک موزه که جذب میلیون ها نفر از گردشگران هر سال است.

بسیاری در ترکیه خواهد شد خوش آمدید تصمیم گیری و آن را به عنوان یک پیروزی قاطعانه برای اردوغان قصد دارد برای سکولار اما عمدتا مسلمان کشور است.

"محمد فاتح در زمان مقدس شهرستان با شمشیر خود او همیشه می خواستم ایاصوفیه به مسجد" Ozlem کایا, 52, خانه دار از استانبول گفت: پیش از این تصمیم با اشاره به 15 قرن سلطان عثمانی که اسیر شهر و سپس به عنوان شناخته شده قسطنطنیه.

"با اردوغان ترکیه خواهد بود قوی تر کشور در آینده نزدیک," او گفت: توسط تلفن. "وجود دارد بدون نیاز به سکولار دیگر."

این ایاصوفیه سایت بوده است بخشی از یک مبارزه صد ساله بیش از هویت منطقه است که نشسته است بر روی خط گسل بین شرق و غرب و بین مسیحیت و اسلام است.

تصویر: ایاصوفیه (Murad Sezer / فردا نیوز)

مربوط به سرتاسر جهان ایلخانی, Bartholomew, روحانی, رئیس 300 میلیون مسیحیان ارتودوکس در سراسر جهان و در استانبول گفت: پیش از این حکم که تبدیل ایاصوفیه به مسجد را "نا امید میلیون ها نفر از مسلمانان در سراسر جهان" و "شکستگی" شرق و غرب است.

"به عنوان [a] موزه ایاصوفیه می تواند تابع به عنوان محل و نماد روبرو می شوند گفت و گو و همزیستی مسالمت آمیز مردمان و فرهنگ درک متقابل و همبستگی بین مسیحیت و اسلام" گفت: در بیانیه ای که در Facebook هفته گذشته است.

تومان Celik, 56, یک سریانی مسیحی و یک عضو پارلمان ترکیه طرفدار کردها در حزب دموکراتیک خلق و یا حزب او در برابر تبدیل ایاصوفیه به مسجد است. "این تصمیم دادگاه ساخته شده است آنچه که ما همه می دانیم و تجربه در واقعیت بسیار روشن است که امروز در ترکیه است نه سکولار" او گفت: از طریق WhatsApp.

تاسیس در سال 1923 ترکیه امروزی ساخته شد سکولار اعتقاد به جدایی دین و دولت است.

تقریبا یک قرن بعد این کشور هنوز هم کشتی با چگونه خود را سکولار حکومت قطع با این واقعیت است که آن را عمدتا مسلمان است. ترکیه از جامعه مسیحی برای مثال اعتقاد بر این است که به تعداد حدود 100000 نفر یک بخش کوچکی در یک کشور بیش از 83 میلیون نفر است.

تبدیل ایاصوفیه به موزه در اصل بخشی از یک تلاش گسترده توسط آتاتورک دولت به secularize کشور است. امروز اردوغان به طور گسترده ای اعتقاد بر این انجام می شود مخالف است.

پس با فرض قدرت اردوغان و حزب عدالت و توسعه و یا حزب عدالت و توسعه که در ترکیه مذهبی تر و محافظه کار از جمله آرامش دقیق قوانین سکولار که منع زنان از پوشیدن روسری اسلامی در مدارس و ادارات دولتی.

پس از حکم سخنگوی وزارت مورگان Ortagus گفت: "ما در حال نا امید از تصمیم دولت ترکیه برای تغییر وضعیت ایاصوفیه. این ساختمان که بخش مهمی از "مکان های تاریخی استانبول" در سایت میراث جهانی یونسکو به رسمیت شناختن آن تاریخ غنی فرهنگی."

"ما درک می کنیم که دولت ترکیه متعهد به حفظ دسترسی به ایاصوفیه برای همه بازدید کنندگان و مشتاقانه منتظر شنیدن برنامه های خود را برای ادامه نظارت از ایاصوفیه به اطمینان حاصل شود آن را در دسترس و بدون مانع برای همه است."

اردوغان برای اولین بار به فرد نشان می دهد این ساختمان وضعیت به عنوان یک مسجد باید ترمیم شود. هزاران مسلمان ترک کرده اند دعا در خارج از ساختمان در طول سال به تقاضای آن بود reconverted به محل عبادت.

اما هر کس معتقد است آنچه رانندگی حرکت می کند.

نزدیک به 44 درصد از مردم فکر می کنم حرکت طراحی شده است برای منحرف کردن توجه از بحران اقتصادی کنونی و نزدیک به 12 درصد فکر می کنم که دولت معتقد است این بحث را از لحاظ سیاسی به نفع آن و در صورت عدم امکان برگزاری انتخابات با توجه به ترکی ناظر انتخابات MetroPoll. تنها برخی از 29 درصد بر این باورند که انگیزه تمایل به بازگشت به این موزه را به یک مسجد با توجه به نظرسنجی.

آسوشیتد پرس و رویترز کمک به این گزارش.tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب